BURKAR, 3 delar, flintgods och trä, Anita Nylund, Jie Gantofta, 1900-talets andra hälft.

"Frits Friska Fisk", "Kyllans Kondis", "Grönkvists Gröna Gurkor". Höjd ca 14 cm.

Bruksslitage, tillverkningsdefekter. Flisor vid fotringarna. En del med sprickor samt en lockknopp med hårt slitage.

Utropspris
1 500 SEK