KAFFEKANNA, silver, rokokostil, troligen Francois-Julien Doyen, Paris, Frankrike, mitten 1800-talets. Tot ca 505 g.

Av baluster form, på tre fötter med bladlik repousse dekor. Välvt lock med finialen i form av blommor. Uppsvängd ebenholtsträ handtag. Höjd 22 cm.

Bruksslitage, repor, anlöpningar och smärre intryckningskada till bas.

Utropspris
4 000 SEK