ELISABETH WARLING, olja på duk, uppklistrad på pannå, signerad.
Kung Eriks fängelse, Gripsholm. 28 x 44 cm.
Dukskador och färgbortfall runt kanterna. Någon krackleyr.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på Linköpings museum.