POTTSTOL, 1800-talets senare hälft.

Uppfällbart lock med armstöd, underliggande emaljerad skål samt vattencistern. Bärhandtag. Tot. bredd inkluv. 66 cm, djup 50 cm, höjd 48 cm, sitthöjd 45 cm.

Slitage, ytskador, list saknas. Mekanisk funktion ej kontrollerad.

Utropspris
150 EUR