Vitmålad vattenpump, märkt AHG. Höjd 107 cm. Vitmålade, delvis godronnerade urnor i form av Medici-urna på kvadratisk sockel. Uppsvängda hänklar. Höjd 43 cm.
Märken, slitage, färgbortfall och rostangrepp. Urnor med kraftiga skador, en urna saknar en hänkel.