Fanerat i valnöt och valnötsrot. Svärtade detaljer. Skuren dekor. Överdel med skåpsdörrar. Underliggande hylla. Flankerande sidopartier med två lådor vardera. Längd ca 105 cm, bredd ca 28 cm, höjd ca 85 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Fläckar. Skador. Dekor saknas på krön. Lagningar. Glipor mellan delar. I skåpsdelen viss odör.