TRÄDGÅRDSBÄNK, Folke Bensow, Näfvekvarn. 1900-talets början.

Modellen visades på världsutsällningen i Paris 1925, utanför den svenska paviljongen. vitlackerat gjutjärn, sittbrädor av trä. Längd 114 cm.

Slitage, repor.

Utropspris
6 000 SEK