Bok. Två hopmonterade fällstolar med individuellt mönster. Klädda i det sk. ”Teatertygen”, designat av arkitekt David Helldén som var en av de verksamma arkitekterna för Malmö Stadsteater. Det fanns 4 variationer av mönstret: "tragedi", "komedi", "opera" och "balett". Höjd, 85, längd 123, djup 50 cm.
Slitage. Smärre skador. Smärre rost.
Malmö Opera (tidigare Malmö Stadsteater respektive Malmö Opera och Musikteater)
Två av originalstolarna vilka byttes ut under renoveringen av teatern 1986-87.