SMÖRBYTTOR, 2 st, och HONUNGSKRUS, stenmassa, flintgods, Gustafsberg och Göteborgs Porslinsfabrik, 1900-talets början.

Höjd 17-18 cm. Diameter, utan hänklar, 12,5 cm, 23 och 24 cm.

Slitage och ytsmuts, fläckar under glasyren. En med ytskada.

Utropspris
150 EUR