VINGLAS, 12 st, "Mondo", Nuutajärvi/Notsjö, samt VATTENGLAS, 12 st, 1900-talets senare hälft.
Vinglas klart glas, blågrön fot, höjd ca 14,5 cm. Vattenglas klart glas med blågrön botten, höjd ca 7,5 cm. Glas med lindriga skillnader i färg samt form.
Smärre bruksslitage.