BORDSUR, Nyrenässans, Tyskland, sent 1800-tal.

Målat trä, skuren dekor. Urtavlan flankerad av pilastrar. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Längd 28, bredd 14, höjd 34 cm. Nyckel finns.

Sedvanligt ytslitage, lagningar, sprickor, färgbortfall, ej funktionstestad.

Utropspris
1 200 SEK