Målat trä, skuren dekor. Urtavlan flankerad av pilastrar. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Längd 28, bredd 14, höjd 34 cm. Nyckel finns.
Sedvanligt ytslitage, lagningar, sprickor, färgbortfall, ej funktionstestad.