Bronserad och förgylld, oval form, kvicksilverspegel. Pärlstavsdekor med krönande bandrosett. Löstagbar kandelaberdel med två ljusarmar i mässing. Höjd 52 cm, bredd 31 cm.
Bruksslitage. Anlupet glas med skada. Färgbortfall. En ljusmanschett med bristning, en ljusmanschett saknas.