Rik dekor av blommor och blad samt krönande fågel. Uppsvängd pip samt handtag. Höjd ca 24 cm.
Bruksslitage, repor och märken/svaga bucklor. Handtag delvist löst. Mindre anlupet. Undersida med gåvogravyr.