Målad canvas, träribbor och beslag i mässing. Läderhandtag. Invändigt klädd i textil. Plakettmärkt Paul Scholz Sattlermeister, Berlin S.W. 11, Bernburgerstr. 6 samt Obermeister. Kofferten försedd med reseetiketter. Läng 75 cm, bredd 47 cm, höjd 30 cm.
Slitage, mindre skador.