LJUSKRONA, 1900-talets andra hälft, höjd exklusive kedja ca 120 cm.

Stomme i gulmetall. Olikformade prismor. Krönande plym. Avslutande korgbotten. Tio ljusarmar samt elva ljuspunkter för elektriskt ljus.

Bruksslitage. Några delar något sneda. Någon prisma saknas. Senare elektrifiering. Senare skruvar. Ej fullständigt genomgången. Ej funktionstestad.

Utropspris
10 000 SEK