Stommen i förgylld brons med dekor av blommor och blad, kröndekor i form av korg. 6 svängda ljusarmar för totalt 18 st ljus, stavformade prismor. Diameter 65 cm.
Slitage, böjd ljusarm, prismor saknas, kompletteringar, lagningar, anlöpningar, intryckningsskador.