Polykrom dekor av figurer i landskap. Dekorhänklar med persikor. Oktogonal form. Höjd 58 cm.
Bottennagg. Något mindre mynningsnagg. Glasyr med slitage. Hänkel med smärre krackelyr/glasyrspricka. Glasyrmistor.