STOLAR, 12 st, sengustaviansk stil. Modern tillverkning.

Välvd genombruten rygg, kopplat spjälknippe och skuren dekor av ax. Raka kannelerade kopplade ben. Löst stoppad sittdyna. Två olika tyg på dynorna.

Bruksslitage. Märken och repor.

Utropspris
4 000 SEK