LJUSSTAKAR, ett par, patinerad brons, regency, England, 1800-talets slut.

Två ljusarmar med löstagbara manschetter, bladformade dekor och krönande kotte. Rund fotplatta. Höjd 28,5 cm, bredd 24 cm.

Bruksslitage. Mittersta dekordelen sned. Keder saknas. En manschett sitter fast, ej ihophörande metallplatta i ljushållarens botten.

Utropspris
300 EUR