Mahognyfanerat. Godronnerad kant, kannelerade ben. Diameter 145, höjd 75 cm. En fanerad skiva(längd 60 cm), 5 ofanerade(á 45 cm). Tot längd 430 cm. För 18 pers.
Smärre repor och ytslitage.