Artikelnummer 54011.
Stomme i betsad bok. Lösa skinnklädda plymåer. Avbildat produktblad medföljer ej.
Bruksslitage. Smärre fläckar. Undersida av klädsel med smärre skador.
Modellen i produktion ca 1973-1979. Marknadsfördes delvis tillsammans med soffbordet "Dehli".
Jämför auktionsnummer 279371, "Delfi", även den modellen formgiven av Carl-Henrik Spak.