BOK: Mårten Triewald, Nödig tractat om bij, deras natur, egenskaper, skiötzel ..tryckt af Andr. Biörkman, 1728.

Nödig tractat om bij, deras natur, egenskaper, skiötzel och nytta, utur åtskillige nyares wittra anmärkningar samt egne anstälte rön och försök sammanfattad, jemte beskrifning på en ny inrättning af bij-stockar, hwar medelst man kan : hindra och förekomma deras swärmande. Stockholm, tryckt af Andr. Biörkman, kongl. acad. boktr. 1728. Illustrationer av bin och bikupor. Senare pappärmar.

Slitage. Fläckar. Pappersskador. Ej genomgången.

Utropspris
1 500 SEK