Nödig tractat om bij, deras natur, egenskaper, skiötzel och nytta, utur åtskillige nyares wittra anmärkningar samt egne anstälte rön och försök sammanfattad, jemte beskrifning på en ny inrättning af bij-stockar, hwar medelst man kan : hindra och förekomma deras swärmande. Stockholm, tryckt af Andr. Biörkman, kongl. acad. boktr. 1728. Illustrationer av bin och bikupor. Senare pappärmar.
Slitage. Fläckar. Pappersskador. Ej genomgången.