STOP, stengods, sannolikt Westerwald, Tyskland 1700-tal.

Sk Humpen, cylinderform med rutmönster av harlekintyp, underglasyrblå bemålning, tennlock med kulknopp. Höjd 25 cm.

Slitage, mindre sprickor. Möjligen något senare lock med något dålig passform.

Utropspris
2 000 SEK