Sk kugelbauchkanne. Bukig form. Saltglaserad med blått måleri i underglasyr, floral reliefdekor, svängt handtag, tennlock. Höjd 19,5 cm.
Slitage, nagg, tillverkningsdefekter
Steinzug, Kataloge des Kunstgewerbermuseums, Köln, band IV, Köln 1976. Sid 320.