Marjatta Nuoreva

(Finland, Född 1944)
Marjatta Nuoreva
(Finland, Född 1944)

MARJATTA NUOREVA, etsningar, 12 st, "Mörkrets ljus", signerade och numrerade.

Komplett serie om 12 blad. "Den Svarta Ängeln", numrerad 51/100, plåtstorlek 55 x 32 cm. "Utan Mask", numrerad 65/100, plåtstorlek 57,5 x 44 cm. "Ljus och Mörker", numrerad 85/100, plåtstorlek 30 x 55 cm. "Flygare", numrerad 86/100, plåtstorlek 45 x 61 cm. "Han", numrerad 90/100, plåtstorlek 60 x 45 cm. "Förlorad", numrerad 65/100, plåtstorlek 70 x 45,5 cm. "Förtröstan", numrerad 90/100, plåtstorlek 39 x 60 cm. "På vägen", numrerad 89/199, plåtstorlek 48,5 x 70 cm. Övergiven", numrerad 90/100, plåtstorlek 60 x 39 cm. "Skuggor", numrerad 62/100, plåtstorlek 55 x 39 cm. "Hon", numrerad 90/100, plåtstorlek 60 x 44,5 cm. "Ljuset", numrerad 86/100, plåtstorlek 52 x 34,5 cm. Bladens storlek 78,5 x 55,5 cm.

Smärre slitage.

Utropspris
600 EUR