Målad vapensköld på träpannå, daterad 1781 då medlemmen slogs till riddare. 51x71 cm.
Omarbetad, ej ursprungligen sammanhörande delar, mindre kompletteringar och retuscher.
Riddarsalen i Johanniterordens slott i Sonnenburg och/ eller i Ordenskyrkan. Källarvalven i Kungliga slottet i Warszawa, därefter privatsamling varifrån nuvarande ägare har förvärvat skölden.
Historiska museet, Stockholm 1992.
Knut Knutson, Jan Peder Lamm, Charlotte Widenfelt (1991), Riddarvapnen från Sonnenburg - Ett återvunnet krigsbyte, Borgholm, Ölandstryckarna
Johanniterordens ursprung kan dateras till omkring 1070 i Jerusalem med Johannes Döparen som skyddspatron. Vid reformationen avsöndrades en protestantisk del av orden, från vilken senare ordensavdelningar i länder som Schweiz, Holland, Finland och Sverige utgått. De brandenburgska johanniterna hade sedan 1426 sitt ordensslott i Sonnenburg, vilket brändes ner av svenskarna under 30-åriga kriget men byggdes upp på 1660-talet. I slottet hängde målade träsköldar över en rad kända tyska/europeiska aristokrater och kungligheter. Bland namnen återfinns även svenska släkter som Wachtmeister, Lilliehöök och von Engström. Den 2:e februari 1945 togs vapensköldssamlingen som krigsbyte av den ryska armén och under senare delen av 1900-talet antogs sköldarna vara försvunna i kriget. 1986 återfanns dock den nästintill kompletta samlingen i källarvalen i det kungliga slottet i Warszawa och tillföll strax därefter den polska staten. 1989 såldes sedan samlingen till ett privatägt företag, som genom Roy Gustavssons initiativ förde samlingen till Sverige för dokumentering och en utställning vid Historiska museet i Stockholm 1992. Därefter skingrades den unika och historiskt intressanta samlingen till ett flertal privata ägare.