GOLVVAS, porslin, Japan, 1900-talets första hälft.

Balusterformad med utsvängt brätte. Polykrom dekor med reserver fyllda med figurscener, fåglar och landskap. Höjd 83. Diameter 33 cm.

Mynningsspricka. Glasyrslitage.

Utropspris
4 000 SEK