Violett glasmassa. Signerad ÖHRSTRÖM 1/9. Höjd 69 cm, inklusive svartlackerad metallsockel 76,5 cm.
Smärre repor mot sockel.
Bukowskis Moderna höstauktion 1998, jfr katalognr 1016, samma modell i blått glas, signerad och daterad 1967.
Inköpt år 1975.