SKRIVBORDSET, 4 delar, mässing, Gusum.
Bestående av bläckställ med pennfat (längd 22 cm), bläckställ med glasinsats (höjd 13 cm), ask på kulfötter (längd 10 cm) samt läskare (längd 12,5 cm. Alla delar stämplade GUSUM eller GUSUMS BRUK.
Smärre slitage, glasinsats med nagg.