LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring år 1800. Höjd ca 90 cm.

Stomme av förgylld mässing. Behängd med slipade prismor. Biskopsmössa. Dekor av lejonmaskaroner. Fyra ljusarmar. Diameter ca 60 cm.

Ej funktionstestad. Repor och märken. Slitage. Senare elektrifiering.

Utropspris
25 000 SEK