MATBORD / MÅNBORD, delvis nyrenässans och 1800-talets slut.

Gråmålat. Två halvmåneformade bord med tre svarvade ben. Längd 118, bredd 59, höjd 76 cm. Tre iläggsskivor vardera bredd 59 cm. Totallängd 295 cm.

Senare bemålning. Iläggsskivorna och deras medar av modern tillverkning. Smärre slitage.

Utropspris
8 000 SEK