VÄRJA, Frankrike, 1800-talets början.

Rak klinga med blånerad och förgylld dekor. Fäste i mässing. Grepp i rockaskinn. Greppets ovansida bär gravyr: "Royal Suedois 1814 N. DE. M". Längd 95 cm.

Slitage. Klinga med smärre hack. Balja saknas.

Utropspris
3 000 SEK