KARMFÅTÖLJER, ett par, "Corall", Axel Einar Hjorth, A/B Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Björk. Stoppad sits och rygg. Båda exemplaren brickmärkta.

Bruksslitage, repor, senare klädsel.

Modellen (utan armlän) avbildad i Christian Björk, Thomas Ekström, Eric Ericson, "Axel Einar Hjorth - Möbelarkitekt", Signum, 2009, sid 113.

Utropspris
10 000 SEK