Förgylld och bronserad. Rak form med rundade hörn. Krön med floral utsmyckning samt urna i gips, grunt skuren växtdekor samt pärlstav på ram. Höjd ca 140 cm, bredd ca 75 cm.
Slitage. Skadat krön med lösa element. Sliten förgyllning, sprickor, fläckar.