Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

GUSTAF RYDBERG, olja på duk, monogramsignerad samt signerad.

"Gråväder", motiv från Köpinge. 26 x 34 cm. Tidigare påskrift "Köpinge under signatur"

Repa. Uppfodrad på duk. Bristfällig montering.

Katalogiserad nr. 229 i "Gustaf Rydberg", av Helge Kjellin.

Enligt etikett a tergo:"...Målat år 1878... signerad med G.R. År 1924 signerad Gustaf Rydberg".

Utropspris
5 000 SEK