VÄGGUR, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Bronserat och beskuren, dekorerat med krön godronnerad urna, urtavla i emalj flankerat av gardinlängor och rainceauxer. Pendel finns. Höjd ca 59 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fläckar. Färgbortfall. Senare bemålning. Ej funktionstestad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.