Bronserad. Dekor av bl a äggstav och fjällskärningar. Under urverket genombruten dekor av pilbåge med bakomliggande glas. Flankerande fabeldjur. Krönande ornament med lagerblad. Höjd ca 85 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Skador. Renoverad, kompletterad och lagad. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.