3-delad, kanna, brännare och benställning. Kanna med rundad form med dekor av blommor. Platta uppburen av fötter. Total höjd 34 cm.
Bruksslitage, mindre anlöpningar och skador på ytskikt. Lagning. Någon glipa vid lock.