Lackerat trä. Detaljer i lackerad metall. Skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning samt urverk. Längd 30 cm, bredd 33 cm, höjd 188 cm.
Bruksslitage. Mindre färgbortfall. Krönande dekor med smärre fanerskador. Ur ej funktionstestat.
Jämför Mailis Stensman, "Olle Andersson formgivare", Värnamo 1999, bild s. 75.