BORDSLAMPA, jugend, 1900-talets första kvartal.

Koppar med reliefdekor av kastanjeblad. Svängd arm. Genombruten och justerbar kupa. Höjd ca 33 cm.

Bruksslitage. Lagning vid armens fäste. Justeringsskruv vid fot går ej att bruka. Textil i kupa ej ursprungligt. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK