GUNNEL NYMAN, vas, "Serpentin", Nuutajärvi, Notsjö, signerad, otydligt daterad.
Droppformad. Svagt gråtonad glasmassa med dekor av vit spiral. Höjd ca 40 cm.
Smärre slitage, ytliga märken samt repor. Repor samt märken och enstaka nagg vid undersida samt fotring. Mindre tillverkningsdefekter.