TALLRIKAR samt VÄRMEFAT, 2 +1, porslin, Kina, Qianlong (1736-95).

Båda tallrikarna med oktagonal form. Samtliga med dekor i underglasyrblå. Diameter ca 19 - 23 cm.

Bruksslitage, repor och märken. Sprickor, varav flera större på värmetat. Mindre fatet med lagning.

Utropspris
1 500 SEK