FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets mitt.

Mörkbetsad stomme. Röd klädsel i plysch. Stolar med nummer 262 respektive 263.

Bruksslitage. Fläckar. Repor. Märken. 1 sits med defekt fjädring.

Proveniens

Konserthuset i Stockholm.

Stockholms Konserthus invigdes i april 1926, ritat av arkitekt Ivar Tengbom, möblerna var formgivna av Carl Malmsten. Och denna mycket lik modellen "konsert".

Utropspris
4 000 SEK