BESTICKSERVISDELAR, silver 81+14, mestadels Gewe Silvervarufabriken Ab, Malmö, omkring 1900-talets mitt. Vikt ca 1647 g

Samtliga med dekor av rosor och blad. 19 dessertskedar, 24 dessertgafflar, 12 kaffeskedar, 12 moccaskedar, syltsked, 3 kaktänger, sockertång, sax, såsslev, 7 serveringsbestick i olika modeller. Av andra modeller finns 10 mindre servettringar i olika storlekar, 3 saltkar, 2 mindre skedar. Dessutom medföljer tre föremål i nysilver: brevställ, uppläggningsgaffel samt en mindre såsslev.

Bruksslitage, repor och märken. Svaga bucklor. Anlupet. Delar i nysilver ej inkluderade i totalvikt.

Utropspris
5 000 SEK