Mahognyfanerad. Utåtsvängda armlän med löstagbara, cylinderformade kuddar. Skuren dekor, framtill avslutande tassar. Fast, stoppad sits. Längd 236 cm, djup 63 cm, tot. höjd 102 cm.
Smärre fanerskador och fläckar. Renoverad.