SKÅL samt BORDSLAMPA, Bolinder resp Böckman, Höganäs. 1900-tal.

Skål, glaserat stengods, signerad H. Bolinder(Kjell Bolinder) Höganäs 1975. Bordslampa, glaserat flintgods, signerad EB(Edgar Böckman), Höganäs. Höjd 9-38 cm.

Smärre slitage. Bordslampa ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK