KÄRL med LOCK, porslin, Kina, 1900-talets första hälft.

Godronnerad kant. Polykrom dekor av växter samt tupp. Höjd ca 16 cm.

Ytslitage. Smärre glasyrbortfall. Knopp samt hänklar saknas.

Utropspris
1 500 SEK