Även "Handbok i romerska antiqviteterna, av And. Otto. Lindfors, Örebro 1830, "Maerkvaerdigheder fra Oldtiden" av Valerius Maximus, Köpenhamn 1797, "Witterhetsarbeten utgifne af et samhälle i Stockholm", Stockholm 1759, 2 st Historisk Almanach 1781, 1786, Hofcalender 1804, 1811. Halv- och helband av skinn.
Slitage, fläckar, några med skador på bokbanden, en hofcalender med delvis saknat titelblad, ej i övrigt genomgångna.
Exlibris tillhörigt bla: Gustaf d´Albedyhll.